Optimum Nutrition Топачи на масти

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

АгроФила ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СУСАМ 250 ml

АгроФила ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СУСАМ 250 ml
АгроФила

ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СУСАМ 250 ml

нема во моментот

Информација за производот: АгроФила ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СУСАМ 250 ml

Ладно цеденото масло од сусам за прв пат е употребено во Месопотамија 2500 години пред новата ера. Како масло за готвење започнало најпрвин да се користи во јужна Индија, но како ароматично масло во храната денеска се користи во Кина, Јапонија, Кореа како и во јужно-азиската кујна.
Освен за готвење, ова корисно масло се користи и при Ајурведа медицински третмани и масажи за намалување на стресот поради висока концентрација на антиоксиданси и полинезаситени масни киселини.
Ладно цеденото масло од сусам е извор на Витамин Е кој го намалува нивото на холестеролот. Од есенцијалните елементи содржи магнезиум, бакар, калциум, железо, цинк и витамин Б6. Бакарот предизвикуваат намалување на болки при реуматски артритис додека магнезиумот ја подобрува работата на васкуларниот и респираторниот систем. Калциумот е одговорен за превенција од рак на дебело црево, остеопороза, мигрена и пред менструален синдром (ПМС). Цинкот ја одржува виталноста на коските.
Ладно цеденото масло од сусам е богат извор на омега-6 незаситени масни киселини кои на собна температура се стабилни поради присуство на двете компоненти карактеристични за ова масло: сезамол и лигнинот сезамин.
Долготрајана употреба на сусамово масло во исхраната овозможува намалување на крвниот притисок како и намалена дневна доза на лекарства неопходни за лечење на хипертензија.

Состав:

Енергија: 120кцал/502кЈ
Вкупни масти: 14г
Полинезаситени масти: 6г
Заситени масти: 2г
Мононезаситени масти: 6г
Протеини: 0г
Вкупни јаглени хидрати: 0г
Калциум, натриум, железо: 0г
Холестерол: 0г

Употреба:

Се користи како масло за салати, преливи, мајонези, супи, варива и сл.

Tyxo.bg counter