Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

АгроФила ЛЕДЕНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕНЕНО СЕМЕ 250 ml

АгроФила ЛЕДЕНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕНЕНО СЕМЕ 250 ml
АгроФила

ЛЕДЕНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕНЕНО СЕМЕ 250 ml

нема во моментот

Информација за производот: АгроФила ЛЕДЕНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕНЕНО СЕМЕ 250 ml

адно цеденото масло од лен претставува најбогат извор на Омега-3 незаситената масна киселина α-линолеинска киселина (АЛА). Ова масло содржи висока концентрација на лигнини – фитоестрогени кои имаат висока антиоксидативна активност и превентино дејство при канцерогените заболувања. Високата содржина на лигнини му овозможува задоволителна стабилност при термичка обработка на храната (стабилност околу 2 часа). Ова масло е посебно ефикасно во превенција на хронична иритација на цревата или Колитис. Исто така ова масло се користи и како природен лаксатив. Витаминот Е кој се соджи во лененото масло го намалува холестеролот во крвта и делува превентивно при срцеви заболувања и хипертензија. Кај пациентите со Сјогрен-ов синдром е забележано намалување на интензиетот на главниот симптом – сувост или недоволна влажност на очите. Поради продобрување на квалитетот на косата и ноктите најчесто се додава како компонента во козметичките препарати и средства за лична хигиена. Се препорачува редовна употреба кај жени по 45 година од животот заради намалување на симптомите на менопауза. Исто така, ги забрзува согорувањето на маснотиите поради што се користи при третмани за намалување на телесната тежина.

Состав:

Енергија: 120кцал/502кЈ
Вкупни масти:14г
Полинезаситени масти: 10г
Заситени масти: 1г
Мононезаситени масти: 3г
Протеини:0г
Вкупни јаглени хидрати: 0г
Калциум, натриум, железо: 0г
Холестерол: 0г

Употреба:

Се користи ладно за подготовка на салати, како додаток во веќе зготвена храна, во јогурт и сл.

Tyxo.bg counter