Whey Protein

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Ван Нистелрој голгетер на деценијата

Од дата: 16-12-11 г.

Институтот за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го прогласи Руд Ван Нистелрој за најдобар стрелец во изминативе 10 години на интернационална сцена. Станува збор за голови на официјалните ФИФА натпреварувања и евро куповите, додека не се земени во предвид погодоците од националните шампионати.

Ван Нистелрој со 86 голови триумфираше пред Французинот Тијери Анри (85) додека третото место го зазеде напаѓачот од Брегот на Слоновата Коска Дидие Дрогба (84). Зад нив се Мирослав Клозе, Самуел Ето и екс-фудбалерот на Атлетико Петролеос Флавио да Силва Амадо. Најдобри стрелци меѓу играчите од средниот ред се Михаел Балак и Стивен Џерард со по 57 голови додека Френк Лампард има 41 гол.

Tyxo.bg counter