Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Вести Спорт : Здрава храна

Извори на витамин Ц

Од дата: 19-10-12 г.

Витаминот Ц ве заштитува од остеопороза. Но кој е најдобар извор на овој важен нутриент? Проследете... Папаја - Една мала папаја (157гр.) има 95,6мг. витамин Ц. Шолјичка пиреј од папаја има неверојат...

Прочитајте повеќе

МАЈЧИНА ДУШИЦА ЗА ПОДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ

Од дата: 17-10-12 г.

Оваа билка е составена од огромен број на лековити состојки. Благотворно делува на нервниот систем, опушта и ја смирува напнатоста и нервозата, при тоа овозможувајќи мирен сон. Мајчината душичка содрж...

Прочитајте повеќе

Со целер против леукемија

Од дата: 12-10-12 г.

Со конзумирање на храна како целер и магдонос, која содржи природен флавлоноид апигенин, може да се спречи леукемија. Апигенинот - вообичаена состојка на овошјето и зеленчукот е во состојба да го спр...

Прочитајте повеќе

ШЕСТ ГОЛЕМИ ПРИЧИНИ ДА ЈАДЕМЕ СОНЧОГЛЕД

Од дата: 03-10-12 г.

Сончогледот не е само занимација, тој прави многу за нас додека го јадеме. Ова се причините заради кои ќе посакате да уживате во него: Здрави коски Семките на сончогледот се полни со магнезиум, кој ...

Прочитајте повеќе

ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ ГИ ПОДОБРУВААТ КОГНИТИВНИТЕ ФУНКЦИИ НА МОЗОКОТ

Од дата: 02-10-12 г.

Присуството на повеќе овошје и зеленчук во секојдневното мени ги подобрува когнитивни функции на мозокот, тврди меѓународниот тим невролози од Универзитетот “Хајнрих Хаинан”, болницата &ld...

Прочитајте повеќе

БАЛАНСИРАНАТA ХРАНА НЕ ПОДРАЗБИРА КОНЗУМИРАЊЕ САМО ЕДЕН ВИД МЕСО

Од дата: 01-10-12 г.

Концептот на балансирана храна вклучува и производи кои содржат животински протеини и растителни состојки. Многу искусни специјалисти-диетолози советуваат да се откажеме од мрсното овчо и свинско месо...

Прочитајте повеќе

Компирот е поздрав од лебот

Од дата: 19-09-12 г.

Многу луѓе мислат дека компирот е сличен на лебот, но вистината е поинаква. 100 грама компир содржат 86 калории, а 100 грама леб содржат 250 калории. Компирот содржи 2 пати помалку скроб од лебот, па...

Прочитајте повеќе

Рецепт: Експресен напиток кој топи масти

Од дата: 18-09-12 г.

Со помош на едноставен, природен и освежителен напиток може да ги стопите масните наслаги кои се таложат на критичните места на вашето тело. Количината од осум чаши вода се наведува како основа за зд...

Прочитајте повеќе

Со пиперки до посакуван изглед и здрав организам

Од дата: 18-09-12 г.

Освен тоа што пиперките се здрави и се препорачува нивното консумирање доколку сакате појак имунолошки систем, научниците открија дека тие исто така добро влијаат врз слабеењето. Тоа значи дека сите о...

Прочитајте повеќе

СО ОВОЈ РЕЦЕПТ УСПЕШНО ЌЕ ГИ НАМАЛИТЕ МАСНОТИИТЕ НА СТОМАКОТ

Од дата: 17-09-12 г.

Според експертите, многу зеленчуци, овошја и мешунки можат да помогнат во намалување на таканаречените висцерални или стомачни маснотии, поради високото количество на растворливи растителни влакна. Н...

Прочитајте повеќе

Прва   1  2  3  4  5  6  Избери 
Tyxo.bg counter