Optimum Nutrition Топачи на масти

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Вести Спорт : Здравје

Рекламите и нездравата исхрана

Од дата: 22-09-12 г.

Рекламите за прехранбените производи во популарните списанија би можеле да придонесат за нездрава исхрана, покажуваат резултатите од новото истражување на британските научници. Тим од британскиот уни...

Прочитајте повеќе

Магнезиумот ги штити нервите

Од дата: 22-09-12 г.

Зелениот зеленчук, авокадото, јаболките, немасното месо, житариците и особено рибизлите и боровниците се идеална храна за нервите: сите тие намирници содржат магнезиум. Овој минерал е неопходен бидеј...

Прочитајте повеќе

Зошто сме поспани после јадење

Од дата: 22-09-12 г.

Секој од нас од лично искуство знае дека непосредно после оброкот стануваме уморни и поспани. Како што пренесува професорот Хејдмар Банкофер, сега британските истражувачи откриле зошто е тоа така. Име...

Прочитајте повеќе

Летни навики кои би требало да се продолжат и во есен

Од дата: 22-09-12 г.

Температурите се спуштаат, а ние сè уште не сме го изгубиле она убаво летно чувство. Проверете кои летни навики треба да ги зачувате и кога деновите се ладни. Јадете сезонска хранаКонсумирајте...

Прочитајте повеќе

БИДЕТЕ ТИП ТОП: МАСЛО ЗА КОСА, ПОРТОКАЛ ЗА ЛИЦЕ

Од дата: 20-09-12 г.

Испукани нокти, тенка коса без сјај, масна кожа…жените трошат многу време и пари за разубавување. Ние ви пренесуваме совети како да примените најефтини трикови за убавина и секогаш да изгледате...

Прочитајте повеќе

Какви сè придобивки имаме од зелениот чај?

Од дата: 20-09-12 г.

Редовното пиење зелен чај ја подобрува функцијата на мозокот, позитивно влијае врз нервните клетки поврзани со меморијата, а научниците велат дека постојат уште безброј бенефиции од овој здрав пијалак...

Прочитајте повеќе

Кафето ги штити нашите гени

Од дата: 19-09-12 г.

Само една шолја кафе на ден може да ги намали оксидативните оштетувања на ДНК (Деоксирибонуклеинска киселина) за нешто повеќе од 12 отсто.Уште порано се воочени ефектите на кафето во смалувањето на ап...

Прочитајте повеќе

Храна опасна за деца

Од дата: 19-09-12 г.

Американскиот педијатар Гари Смит, вели дека многу видови храна се едноставно опасни за деца - како грозјето, пуканките ивиршлите. - Врвот на виршлата е совршен затворач на душникот. Толку добро може...

Прочитајте повеќе

Гроздовиот шеќер e потребен за работата на мозокот

Од дата: 18-09-12 г.

Грозјето, можеби, е и најценетото овошје: има многу шеќер - околу 17 отсто, и тоа главно, гроздов, кој е неопходен за работата на мозокот и на срцевиот мускул. Потоа, има нешто повеќе од 0,5 отсто бел...

Прочитајте повеќе

Колку може да биде опасна анемијата?

Од дата: 15-09-12 г.

Анемијата се јавува кога во крвта нема доволно ниво на железо. Иако анемијата може да се појави кај сите луѓе, независно од возраста и полот, таа најчесто се јавува кај трудниците бидејќи детето го ко...

Прочитајте повеќе

Прва   3  4  5  6  7  8  Избери 
Tyxo.bg counter