Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Вести Спорт : Исхрана

Јаболкото лекува сто болести

Од дата: 06-03-13 г.

Ева не без причина му подарила на Адам јаболко. Зашто, ова овошје, како што велат луѓето, лекува сто болести. Ќе наведеме само некои: - Ако на гладен стомак се изеде едно свежо јаболко, тогаш ќе ја р...

Прочитајте повеќе

Морков за борба со ракот

Од дата: 06-03-13 г.

Морковот штити од рак, срцеви заболувања и висок притисок. Тој е извонреден извор на бетакаротин кој на организмот му помага во борбата против ракот. Еден морков има дури 10,3 мг од оваа супстанца. П...

Прочитајте повеќе

Овошје за добро расположение

Од дата: 06-03-13 г.

Сакате да бидете расположени и во форма? Затоа јадете што повеќе здрави продукти како што е овошјето. Совет е овошјето да не го јадете веднаш по оброкот, туку најмалку 20 минути пред јадење. БананиБа...

Прочитајте повеќе

Сокот од краставица ја подмладува кожата

Од дата: 01-02-13 г.

Свежата краставица содржи 40 отсто калиум, 10 отсто натриум, 7,5 отсто калциум, 20 отсто фосфор и 7 отсто хлор. Овој сок е едно од најдобрите средства за стимулирање на мочањето. Благодарение на таа о...

Прочитајте повеќе

Селенот ја продолжува младоста

Од дата: 23-11-12 г.

Познато е дека недостигот или недоволното количество на селен во исхраната негативно се одразува врз имунитетот. Покрај тоа, дефицитот на овој минерал го забрзува стареењето и создава услови за наста...

Прочитајте повеќе

Ефикасни совети за чистење на организмот

Од дата: 23-11-12 г.

Диетите со кои сакаме да го исчистиме организмот вклучуваат гладување, пиење на сок или супа, но сепак тој начин е лош за нашето здравје. Со јадење на прави намирници ќе му ја овозможите на вашиот ор...

Прочитајте повеќе

Биолошки или интегрален леб?

Од дата: 13-11-12 г.

Интегралниот леб се добива од мелено интегрално зрно, кое не минало низ индустриски третман, како рафинирањето. Затоа ги содржи сите важни состојки од зрното. Различно е интегриран или типот на интегр...

Прочитајте повеќе

Костени - хранливи и одлични за слабеење

Од дата: 01-11-12 г.

Миризбата на печени костени веќе со недели се шири низ улиците и им дава посебна магија на студените денови. Изобилството на витаминот Ц и малиот процент на масти се само дел од причините зошто редовн...

Прочитајте повеќе

Диета со супа од зеленчук

Од дата: 31-10-12 г.

Се засновува врз изобилство од зеленчук и течности. Многу е строга и смее да се спроведува само под лекарска контрола. Сепак, треба да се почитуваат некои строги правила: речиси без маснотии, освен м...

Прочитајте повеќе

Лозовиот лист е лековит

Од дата: 31-10-12 г.

Кога некого ќе прашате за што служи лозовиот лист, како од топ ќе одговорат - за сарма, но малкумина знаат оти тој има и лековити карактеристики. Во народната медицина најчесто се употребува во лекува...

Прочитајте повеќе

1  2  3  4  5  6  Избери 
Tyxo.bg counter