Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Како да го зајакнете го имунитетот на есен

Од дата: 09-11-12 г.

Есента е време кога организмот е подложен на настинки, вируси и грип.

Коренест зеленчук на вашето мени 

Есента е време кога организмот е подложен на настинки, вируси и грип. Но, ако консумирате повеќе коренест зеленчук бидејќи тоа го грее абдоменот, го подобрува варењето на храната, а на тој начин и го јакне имунолошкиот систем. Затоа секојдневно јадете морков, корен од магдонос, пашканат. 

Ѓумбир за циркулација

На есен добро е да јадете варивата од зеленчук, кои може да ги зачините со природни билки. Зачинот од ѓумбир е одличен затоа што освен што го прави јадењето вкусно ја поттикнува циркулацијата, го подобрува варењето на храната и ги прочистува дишните патишта.

Оброк од житарици 

Житариците треба да бидат застапени во исхраната во текот на целата година. Но, на есен , не прескокнувајте оброк од житарици. Овесни снегулки, ленено семе, интегрален кафен ориз. Оризот може да се приготвува на многу начини: варен, печен, благ сутлијаш...

Лимон, портокал, мед 

Лимонада со јачменов мед е одлична напивка за искашлување. Во сеенските денови лесно може да фатите вироза, а оваа напивка може навистина да ви помогне. Сок од цеден портокал, лимон, грејп, мандарина...сетоа ова може да ви помогне за да го зајнете имунитетот во есенските денови. Витамините и минерали кои ги има во свежите овошја и зеленчук се ризница за одбрамбената отпорност на организмот.

Топли напивки

Есемските и зимските денови се востинското време за козмумирање топли напивки. Грееното вино ќе ве опушти, но чајот дефинитивно ќе ве смири, а и убаво ќе ве згрее. Чај од липа, камилицам мајчина душица, чај од о0вошје....се едно каков ќе изберете. засладете го со лимон и лажица мед. 

Уште неколку совети...
Јадете помалку слатки и замнете ги со овоше. Мирисот на пежени јаболки или тиква измешано со цимет, мирисот на дуњата, варените кштени...уживајте во мирисите на есента.
Просторот во кој нека мириса на етерично масло од јаболко и цимет. Овоаа арома Ќе ве потсети дека е есен и дека зимата е на прагот.

Tyxo.bg counter