Optimum Nutrition  Витамини и минерали

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Бразилски орев - амазонски дар

Бразилски орев (Bertholletia excelsa) е плод на јужноамериканско дрво од фамилијата Lacythidaceae. Добар природен извор кој помага за слабеење и е бескрајно корисен за здравјето.

Бразилскиот орев расте во амазонските шуми на Бразл, Колумбија, Перу и Боливија. Дрвото достигнува до 50 метри височина и живее до 700 години. Едно дрво дава околу 300 шушулки во сезона, секоја од нив тежи по 2,5 килограми и има до 15 ореви.

Бразилски орев – хранливи вредности

Бразилскиот орев е исклучително богат со селен, и е добар извор на минерали. Одичен изор е на калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, бакар и манган, како и на витамините Ц, Е и Б6. Во неговата содржина има и големо количество на омега-3 и омега-6 масни киселини.

Хранителни вредности во 100 г бразилски орев: 650 kkal, 14 г протеин, 67 г масти, 12 г јагленихидрати , 7,5 г растителни влакна.

Бразилски орев – здравствени квалитети

- го намалува лошиот и го зголемува добриот холестерол во крвта.

- го зајакнува имунолошкиот систем.

- има антиканцероген ефект и го заира развојот на малигните заболувања.

-помага при катаракт.

- штити од коронарна болест на срцето и мозочен удар.

- ги заздравува коските и штити од остеопороза.

- не содржи глутен и е корисен за луѓе кои се алергични на глутен.

- ја смирува, навлажнува и подмладува кожата.

 

Бразилскиот орев во исхраната

Богатата содржина на протеини и влакна го прават бразилскиот орев особено добар за исхрана, бидејќи го контролира чуството на глад и помага при слабеење. Се разбира не треба да се претерува ( не повеќе од 20-30 г дневно), бидејќи не само што има контра ефект, може и да го влоши здравјето. Премногу селен може да доведе до непријатни симптоми  како замор, главоболка и раздранливост.

Tyxo.bg counter