Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Започнете го денот со сок од овошје или зеленчук !

Храна со највисока хранлива  и енергетска содржина се свежо  овошје и зеленчук, билки, морски алги, ореви и семиња. Важно е барем 80% од диетите да се од свежо овошје и зеленчук. Тие се богати со ензими, витамини, минерали, аминокиселини, антиоксиданти, прости шеќери, вода, енергија и др .
 
Човековиот  гастроинтестиналниот тракт се справува  најдобро со овошните влакна, кои ги одржуваат цревните ѕидови чисти. Плодовите влијаат многу добро и на нервниот систем, исто така ја зголемуваат перисталтиката. Зеленчукот, од друга страна, содржи повеќе минерали, хлорофил и аминокиселини, многу важни за обновување  телото. 

Во денешно време сите знаеме колку се корисни овошни и зеленчукови сокови.  Ако треба да јадете моркови, веројатно ќе изедете само 1 или 2, но ако се во вид на сок - ќе можете да преземете тројно количество.Користа ќе ја почувствувате во секој  случај - ако сте здрав ќе станувате се повеќе здрав, доколку имате некое заболување - ќе почувствувате подобрување само по неколку дена на сокови. 

Сега се нудат многу книги, каде детално се  опишуваат дејствата  на овошните  и зеленчуковите сокови, но што е најважно, што треба да знаете е дека овошните се идеална храна за главниот мозок, нервите и жлездите и го прочистуваат телото. Зеленчуковите сокови ја обновуваат изградба на телото, особено на коскеното, мускулното и сврзното ткиво. Вклучувајќи ги соковите во менито, ќе почнете да се чувствувате витални, помирни, поздрави и сигурно ќе се ослободите од несаканите килограми.

Еве и некои  идеи за сокови и кој за што се препорачува

 
1. Сок од  грозје- го зајакнува  срцето   и  циркулаторниот систем,   уништува  тумори, ја  стимулира лимфата,  ги отстранува слободните радикали

 
2. Сок  од   јаболка -  помага  при варењето,  обезбедува  аминокиселини, го зајакнува  телото.

 
3. Сокот од калинка - многу лесно се  апсорбира  од телото, ја  регулира  желудечната активност  и го  зголемува   хемоглобинот,  има антисептично дејство. Сок од кисели и слатко-кисели калинки се препорачува кај дијабетес. Помага уште против висока температура, ангина, кашлица.

4. Сок од домати –ги  стимулира  активностите на гастроинтестиналниот тракт, го намалува ризикот од рак.  Многу корисен е за бремени и доилки. Поради ниската калориска вредност може да се консумира од страна на луѓе со прекумерна тежина. Освен тоа ги  раствора животинските масти.

Најдобро е да го  започнете денот со овошен или сок од зеленчук. Можете да ги комбинирате по ваш вкус. Во текот на денот препорачливо е да пиете соковите околу 30-40 мин пред јадење.
 
Големиот  избор на овошје и зеленчук Ви овозможува да ги  омилени видови на зеленчук или овошје.

6. Сок од моркови - има многу бета-каротин, витамини од групата Б, калиум, калциум,кобалт и други минерални материи. Сето тоа го прави сокот од моркови особено корисен за деца и луѓе со слаб имунитет и со проблематична кожа.
 
7. Сок од репка - богат со витамини, електролити, калциум, магнезиум, калиум и железо.
 
8. Сок од Аронија - одржува висока еластичност и нормална пропустливост на ѕидовите на крвните садови, намалување крвниот притисок,  ги чисти васкуларниот ѕид од атеросклеротични плочи. Континуираното по 50 ml 3 пати дневно има одличен, клиничкидокажан ефект при хипертензија.

Тој е непроценливо и профилактично средство и при рехабилитација по мозочен удар,  срцев удар и др. болести на кардиоваскуларниот систем. Содржи  одлична комбинација на витамините Р и Ц

Tyxo.bg counter