Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Здрава и био-органик храна : Жита

Житарици

Житариците се најздрав избор за почеток на денот. Луѓето кои јадат житарици за појадок консумираат повеќе млеко од вообичаената количина и јадат помалку масна храна, месо, јајца и засладени пијалоци, ...

Прочитајте повеќе

Најмоќната житарка е супер храна

Елдата содржи многу микроелементи кои благотовроно делуваат против хипертензија, ревматизам, глауком,дијабет како и кај лежење од болести што настануваат како последица на зголемена радијација. Елдат...

Прочитајте повеќе

Здрава житарица која му дава енергија на телото

Просото е една од најстарите житарици, кои се користеле во исхраната на човекот. Тоа е многу хранлива и лековита житарица. Содржи просечно повеќе белковини од пченицата, пченката и оризот, како и драг...

Прочитајте повеќе

Салата од грав и пченка

Потребно состојки: 250 гр.црвен грав 250гр. пченка(може да бидеконзервирана) кромид 3, 4ротквици 2 големиморковиморска сол и бибер маслиново масло лимон Акоготвитеграв ипченка,гответе гиодделнои доб...

Прочитајте повеќе

Здрава житарица која му дава енергија на телото

Просото е една од најстарите житарици, кои се користеле во исхраната на човекот. Тоа е многу хранлива и лековита житарица. Содржи просечно повеќе белковини од пченицата, пченката и оризот, како и драг...

Прочитајте повеќе

Пченка

Кога бараме храна богата со антиоксиданси, за која се верува дека штити од појава на рак и други заболувања, обично размислуваме за егзотично овошје и редок зеленчук. Но, докажано е дека и житариците,...

Прочитајте повеќе

Јачмен

Јачменот е една од најстарите житарици. Тој е една од најуниверзалните зрнести култури, со широки можности за употреба во исхраната на човекот. Како култивирана билка, јачменот е гаен уште во каменот ...

Прочитајте повеќе

Житариците - благослов за организмот

Житарките, без сомнение се едни од најважните намирници за човекот. Тие ги содржат сите пет хранливи материи – вода, минерали, протеини, маснотии и јаглехидрати, секако во различни количества ка...

Прочитајте повеќе

Овесот и неговата лековитост

Овесот (avena sativa) е билка која се вбројува во фамилијата треви. Оваа житарица содржи високовредни материи, кои му се неопходни на организмот. Овесот содржи: јод, хлор, фосфор, магнезиум, калиум, м...

Прочитајте повеќе

Оризот и неговата хранлива вредност

Оризот е одличен извор на енергија која се употребува во телото за активност на мозокот, физичка активност и телесни функции. После јаглехидратите, протеините се вториот најбогат елемент во оризот. Ко...

Прочитајте повеќе

Tyxo.bg counter