Optimum Nutrition  Витамини и минерали

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Здрава и био-органик храна : Зеленчук

Морков

Морковот е еден од најздравите видови на зеленчук, бидејќи содржи многу корисни и лековити состојки. Како храна се користи во целиот свет. Морковот има изразено антимикробно (антибиотско) дејство. Мо...

Прочитајте повеќе

Тиквичките - „чистачи“ на организмот

Многу истражувања потврдуваат дека тиквичките ги смируваат нервите, го намалуваат стресот и анксиозноста, го јакнат имунолошкиот систем, ја подобруваат работата на мозокот, го јакнат срцето и крвните ...

Прочитајте повеќе

Морковот крие маѓични дејства?

Морковот содржи каротин и провитамин А кој ја штити слузницата и има силно антиоксиданско дејство-ги”убива “слободните радикали кои се причинители на тумор и придонесуваат за брзо стареење...

Прочитајте повеќе

Кој зеленчук ни треба за да останеме во топ-форма?

Покрај тоа што содржи нутритиенти, таа е одличен диуретик. Главна состојка на тиквичката е водата, затоа одлично ќе ни дојде во овој период кога сакаме телото да ни биде во топ-форма. Што содржи тикв...

Прочитајте повеќе

ХРАНА ЗА РАСПОЛОЖЕНИЕ

За разлика од редуциските диети,планот на исхрана што го менува расположението не подразбира константно собирање на калориите и мерење на тежината.Поентата на оваа програма е вклучување на повеќе хран...

Прочитајте повеќе

Полифеноли и биофлавоноиди

Научниците во последно време откриваат се повеќе нови материи(елагинската киселина, глициризин, катецин и расветратрол) во сосема обичните намирници. Овие материи не обезбедуваат енергија, ниту пак уч...

Прочитајте повеќе

Доматите незаменлив извор на здравје и убавина

Доматите можат да се вклопат во многу јадења, особено за време на овој период од годината, кој изобилува со превкусни свежи плодови од овој зеленчук. Но, вкусот не е единствената негова предност. Истр...

Прочитајте повеќе

ЗЕЛКАТА – ДОБРА ЗА СЕКОГО

Зелката, покрај својата хранлива вредност, е богата со железо и витамини и има малку јагленохидрати, затоа има лековито дејство. Здравствената важност е посебна карактеристика, како на свежата, така и...

Прочитајте повеќе

4 ПРИЧИНИ ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ САЛАТА?

Дали денес јадевте салата? Секојдневното консумирање салата е една од најздравите и наједноставните навики што можете да ги посвоите. Експертите велат дека тоа е најбрзиот начин за стопроцентно внесув...

Прочитајте повеќе

Цвекло – непроценлив извор на бетаин

Цвеклото е еден доста игнориран зеленчук, но тоj е главен извор на супстанца која се нарекува бетаин. Бетаинот е уникатен по својата природа, со огромен придонес во процесот на апсорпција на протеини ...

Прочитајте повеќе

Прва   1  2  3 
Tyxo.bg counter