Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Здрава и био-органик храна : Семиња

13 причини, зошто да јадеме семе од Чиа секојдневно

1. Семето до чиа не содржи глутен 2. Тоа е извор на диетални влакна, што го прави одлично за варење и помага во варењто на храната воопшто 3. Содржи 20% омега 3 АЛА, што го прави супер храна за мозо...

Прочитајте повеќе

Сончоглед - растение кое се бори со холестеролот

Сончогледот е едногодишна билка, која може да достигне висина и до четири метри. Листовите се крупни, поединечни, со долги дршки и се налик на срце. На стеблото обично се развиваат 20-25 листови. На в...

Прочитајте повеќе

Ким – лечи се, освен смрт

Кимот е див вид на растение, но во последно време се одгледува во нивите и полината. Тој спаѓа во групата на зачини, меѓутоа има доста лековити својства, особено црниот ким ( Nigella sativa). Црниот ...

Прочитајте повеќе

Солени сусам бомбици

Поребни состојки: 500 грама интегрално брашно 2 јајца (1 цело јајце и една жолчка за во тестото) 2 лажички морска сол 1 супена лажичка рум 4 лажички кафеав шеќер 1 ќесичка прашок за печиво 1 ма...

Прочитајте повеќе

Здравјето и тиквата

Тиквите не претставуваат само страшна декорација за Ноќта на вештерките, вели Виенскиот професор Хадерман Банкофер, туку играат голема улога и во нашето здравје. Тиквата ја поттикнува работата на цре...

Прочитајте повеќе

Лененото семе во секојдневната диета

Лененото семе претставува еден од најбогатите извори на масни киселини. Во народната медицина се користи како лек против воспаление на слузокожата на устата, желудникот и ги прочистува цревата. Свежо ...

Прочитајте повеќе

Сусам

Сусам е едно од најстарите култивирани растенија, составен дел на кулинарскиот свет на Блискиот и Далечниот Исток.Сусамовото зрно не само што дава идентитет на секое јадење, него е вистинско откритие ...

Прочитајте повеќе

Tyxo.bg counter