Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Здрава и био-органик храна

Моќта на ликопенот

Ликопеноте природенпигмент којму ја давана доматитенивната карактеристичнацрвена боја.Но тојеисто така се вбројува во групата на антиоксиданти,односно на материикои играат важна улога во заштитата нат...

Прочитајте повеќе

Крекери со палента

-1 шоља ладна вода -1/4 шоља маслиново масло (или сончогледово) -1 шоља интегрално 'ржано брашно -1/2 шоља сенаменско брашно -1/2 шоља палента -1 1/2 лажиче ситна морска сол -1/2 лажиче буковец ...

Прочитајте повеќе

Пилешко месо со зеленчук

За три лица: -3 пилешки бели меса-неколку моркови ( млади)-една помала главица брокула-свеж магдонос-морска сол, бибер Наједноставно би било ова да го зготвите вона пареа, но сосема добро излегува и...

Прочитајте повеќе

Како се користи чајот од кантарион?

Кантарионилилатински(Hypericum) етревналековита билка која најде широка примена волекувањето на многуболести, како иво козметиката. Тоасе користи за правењечаеви, масла, тинктури... Таа е најпознат п...

Прочитајте повеќе

Блитва

Блитвата е многу корисназа зголемување наимунитетот, аисто така е добардиуретик. Како и секојлиснатзеленчук,ни блитвата нема висока енергетска вредност (100 гр.на блитва содржисамо 59kJили 14kcal), н...

Прочитајте повеќе

Од вкусно овошје до моќен афродизијак

Здравата и хранлива јагода во 100 грама ја содржи целокупната дневна доза на витамин Ц, а во себе има одвај 50 калории, па се смета за најдобар пријател на витката фигура. Љубителите на ова црвено ов...

Прочитајте повеќе

Која храна не треба да се комбинира?

Постојат правила за тоа кога и што треба да се консумира, а кога не, и кои намирници треба да се комбинираат при тоа. Храната која е не правилно комбинирана и така внесена во организмот се вари дури и...

Прочитајте повеќе

Хибискус-пријател на убавината и здравјето

Хибискусотедекоративнорастение кое многу луѓе го чуваат восвоите домови, но исто така е познаткако чај и е еденод ретките растенијачиицветовисе јадат што може да секористат безризик по здравјето, имак...

Прочитајте повеќе

Салата од грав и пченка

Потребно состојки: 250 гр.црвен грав 250гр. пченка(може да бидеконзервирана) кромид 3, 4ротквици 2 големиморковиморска сол и бибер маслиново масло лимон Акоготвитеграв ипченка,гответе гиодделнои доб...

Прочитајте повеќе

Здрава житарица која му дава енергија на телото

Просото е една од најстарите житарици, кои се користеле во исхраната на човекот. Тоа е многу хранлива и лековита житарица. Содржи просечно повеќе белковини од пченицата, пченката и оризот, како и драг...

Прочитајте повеќе

Прва   6  7  8  9  10  11  Избери 
Tyxo.bg counter