Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Лекови од природата : Лекови од жита

Чај против кашлица

Во еден литар загреана вода ставете околу 25 декаграми јачмен и 3 лажички сув темјан. Начин на приготвување: Полека варете го чајот додека омекне јачменот, потоа прецедете ја водата и пијте го во те...

Прочитајте повеќе

Просото - здрава житарица

Просото е една од најстарите житарици, кои се користеле во исхраната на човекот. Тоа е многу хранлива и лековита житарица. Содржи просечно повеќе белковини од пченицата, пченката и оризот, како и драг...

Прочитајте повеќе

Пченката и здравјето

Во секој период од годината, пченката се користи како гарнир во јадењето, пченкарниот леб, палентата, пуканките, "корнфлексот"... Но, најпоуларна е секако млададта пченка која содржи 7.7 до 10.5 проце...

Прочитајте повеќе

Kаша од хелда за намалување на притисокот

Една шолја од хелда се вари додека не омекни(15-20 мин.) Две до три минути пред крај на варењето,се додава сечена пиперка, домат,кромид и нарендан морков. Се служи со кисела павлака. Се зачинува со ма...

Прочитајте повеќе

Каша од хелда против мрзливоста на цревата и за подобрување на работата на црниот дроб

Брашното од хелда откако пресно се сомели , се става во малку посолена врела вода и непрестано се меша, а кога лажицата во кашата може да стои , тогаш значи кашата е готова. Кашата се јади со млеко, ј...

Прочитајте повеќе

Лекови против болести на бубрегот и мочниот меур

Се мели 20 гр.семе од прсо (без лушпа) и 30 гр.шеќер. На ова се додава капка по капка чај од цвет од црн слез. Подготовка: 30 гр.слезов цвет се прелива со ½ л.врела вода,се остава покриено ...

Прочитајте повеќе

Рж против шеќерна болест пратена со ацидоза

Во 9 дл.врела вода, се става 80 гр.ржано брашно со лушпи и се вари покриено на тивок оган 1 саат. Потоа се тргнува од оган и се додава половина кафена лажичка морска сол, две супени лажици сируп од ...

Прочитајте повеќе

Просото за јакнење на ноктите, косата , за чист тен

Наутро се става една супена лажица сирово просо во една шолја , за да набубри. Навечер се разблажува со лажица мед, а можи и да се додаде свежо овошје. Се јади место вечера....

Прочитајте повеќе

Просото против болести на бубрегот и мочниот меур

Се мели 20 гр.семе од просо (без лушпа) и 30 гр. нерафиниран шеќер. На ова се додава по капка чај од цвет од црн слез. Подготовка: 30 гр. Слезов цвет се прелива со ½ л. Врела вода, се остава...

Прочитајте повеќе

Чај од свила од кочан против воспаление на мокрачни патишта

Свилата од кочан го поттикнува мокрењето и исфрлувањето на песок од бубрезите. 200 гр.свила се прелева со 2 л.врела вода и се остава покриено. Кога ќе се олади, се пие во текот на денот наместо вода...

Прочитајте повеќе

1  2  3  Избери 
Tyxo.bg counter