Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Лекови од природата : Лекови од зеленчук

Карфиолот е моќен борец против ракот

Докажано е дека карфиолот, освен што има хранлива вредност, може да го детоксицира нашиот систем и да го зајакне имунолошкиоот систем на организмот. Различните состојки присутни во карфиолот се многу ...

Прочитајте повеќе

Чај за искашлување

Потребни состојки: - 1 главица кромид - 3-4 лажици мед - сок од цеден лимон Начин на подготовка: Се сецка главицата кромид на ситни парчиња, па му се додава медот и се промешува се додека не се д...

Прочитајте повеќе

Лековитите својства на целерот

Целеротне е самохрана изачинска билки, ноцелерот е многу лековит идостоен за нашетовнимание.Редовното консумирање нацелеротможе да го намалиили дури и целоснода ги елиминираодредени здравственипроблем...

Прочитајте повеќе

Сокови кои му помагаат на желудникот

Доколку имате проблематичен желудник се поставува прашањето што да се пие. Одговорот е едноставен, пред се вода. Но, нашата вода има некои недостатоци. Како прво содржи многу хлор. Второ има хемиски с...

Прочитајте повеќе

Целер и лимон против висок холестерол

Во народната медицина целерот најчесто се употребува за чистење на организмот (посебно крвта), зајакнување на нервите и како лек за болести на мочниот меур бидејќи го потикнува лачењето на мокрача. Це...

Прочитајте повеќе

Со брокула против рак на дојка и простата!

Брокулатасвоето име го добила по изгледот. Од главното стебленце излегуваат многу гранчиња, па поради тоа логично е нејзиното име, преведено од латинскиот јазик, значи „ снажна гранка, или рака....

Прочитајте повеќе

Зошто брокулата е „волшебен“ зеленчук?

Благодарение на богатството на витамин Ц, брокулата помага во одбраната од вируси, врши детоксикација на организмот и ги ублажува симптомите на настинката.Брокулата е многу популарен зеленчук од фамил...

Прочитајте повеќе

Коприва

Копривата е со векови употребувана како пролетна здрава храна. Ова повеќе годишно растение отсекогаш било диво, отпорно на мраз, суша и вода, агресивно како плевел. Расте на необработени и запуштени м...

Прочитајте повеќе

Цвекло и неговите лековити својства

Цвеклото потекнува од средоземјето. Ова двегодишно растение со темноцрвен вретенест корен и темнозелени листови, спаѓа во редот на најкорисни и најлековити градинарски култури. Се користи целото расте...

Прочитајте повеќе

Брокула – моќен лек против канцер

Брокулата почнува да се смета за најсовршениот зеленчук во светот. Тешко е да не се сака зеленчук кој е естетски привлечен, има прекрасен вкус, може да се користи на безброј кулинарски начини и е на в...

Прочитајте повеќе

1  2  3  4  5  6  Избери 
Tyxo.bg counter