Pump Food

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Лекови од природата

Јаготката против болки во желудникот

Во една лажица нерафинирано маслиново масло се става 1 кгр.шумски (или градинарски јаготки ) и стои на сонце два месеци. Се зема по 1 супена лажица три пати на ден....

Прочитајте повеќе

Чорба од цвекло за зајакнување и чистење на крвта

Се земаат две киски лист од цвекло, се мие, се сецка и се става да се вари, заедно со лист од магдонос. Се вари од 10-15 мин. Се дроби еден кромид и еден лук (заедно со перцата ), се ренда еден морк...

Прочитајте повеќе

Пченката против воспаление на панкреасот

Во ½ литар вода, тивко се вари 30 мин.120 гр.пченкарно брашно заедно со лушпи. Потоа оваа каша се остава малку да олади, се става 1 лажиче морска сол, сок од ½ лимони и се додаваат 2 лаж...

Прочитајте повеќе

Сируп од морков против повеќе болести

Морковот се редна, се истиснува сокот, се додава нерафиниран кафеав шекер и се вари додека стани густ, а потоа се собира во шишиња. Се зема 3 пати на ден по 1 супена лажица по јадење. Овој сируп помаг...

Прочитајте повеќе

Каша од рж со суво овошје за јакнење на крвта

Поради богатството на калиум и железо, ржта треба да се јади почесто, особено оние кои имаат послаба крв. Се потопуваат од вечер зрната рж, за да набубрат. Потоа се варат. Кога пред крај на варењет...

Прочитајте повеќе

Ориз против долготрајна дијареа

3 супени лажици мелен ориз (интегрален) и 3 лажици мелен овес се преливаат со 1 л. Врела вода покриени 2 саати. Кога ќе се оладат, се додава сок од дренки или дуњи. Оваа каша се јади 3 пати на ден п...

Прочитајте повеќе

Лековит чај од овес

Лековит чај од овес Овој чај може да се подготви од сламата, од зрното, а најдбро е од класјето. Секое утро треба да се вари свеж чај. На тивок оган се вари еден литар вода со 2 дл.овес, 2...

Прочитајте повеќе

Сируп од јачмен против лошо варење на храната

250 гр.брашно од јачмен и 1 л.вода загреана на 50 С се вари 15 минути. Додека е млако, се цеди низ ленска крпа. Талогот што останува се разредува со 2 дл.топла вода, се промешува и пак се цеди. На п...

Прочитајте повеќе

Зелен чај

Како што можеби знаете, сите видови на чај црн, зелен се добиваат од лисјата на едно исто растение или чајно дрво- Camellia Sinensis. Разликата меѓу нив е во процесот на ферментација-зелениот чај се п...

Прочитајте повеќе

Прва   20  21  22  23 
Tyxo.bg counter