100 Whey

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Омега 3

Есенцијални масни киселини кои нашето тело не може да произведе!

Есенцијални масни киселини се главните градежни блокови на мембраните на нашите клетки, ткива, органи и на целиот организам. Го дефинираат нашето здравје, ментална и физичка способност, но, исто така, нашиот изглед. За организмот се неопходни омега - 3 и омега - 6 масните киселини за нормално функционирање, но факт е дека соодносот на внесувањето на овие есенцијални масни киселини е неопходни за здравјето на луѓето.

Во минатото, луѓето консумирале големи количини на омега - 3 масни киселини и пониски со омега - 6 Но еволуцијата на соодносот е променет во корист на омега - 6 масни киселини.

Нивниот биланс е неопходен за нормално функционирање на:

 

- кардиоваскуларниот систем,

- функција на локомоторен систем,

- воени гастроинтестиналната функција,

-намалување на телесната тежина ( помага во излачување на вода од бубрезите, намалување на апетитот,  ги намалува симптомите на депресија),

-хормонски баланс,

- антитуморна активност

 -еластичност на кожата

-нормален детски развој

-генската експресија

 

Затоа, препораките одат на односот омега- 3: омега - 6, кој што се рачуна  1:10 - 1:15 максимално ниво на размер 1:03 - 01:05. Според тежината потребните есенцијални масни киселини се 15 ml / 22 kg. телесна тежина.

Омега - 3 масните киселини се наоѓаат во масна риба (туна, скуша, сардини), ленено семе, сенф, тиква, соја, ореви , лиснат зеленчук, спирулина, маслиново масло, ладно цедено и храна богата со омега - 6 масните киселини се овошје, зеленчук, ореви, житарици, семе ....

 

Овој избор на храна во неделникот на исхрана обезбедува адекватен внес на есенцијални масни киселини, заедно со намалување или отстранување на заситени и транс масни киселини.

Кожата е најдобар показател за доза на есенцијални масни киселини . Добро приспособена доза на есенцијални масни киселини и дава на кожата мек и кадифен изглед.

Симптомите за недостаток на есенцијални масни киселини се многубројни:

-хиперактивност, неможноста за концентрација, тешкотии во учењето кај децата, забавен раст

-нарушена функција на бубрезите,

-инсулинска резистенција, висок крвен притисок,

-спонтани абортуси кај жените и стерилитет кај мажите,

-покачен холестерол, триглицериди, липопротеини,

-состојба слична на артритис,

-намалено ниво на тестостерон,

-нарушена функција на тироидната жлезда и надбубрежните

жлезди

-депресија, промени во однесувањето

 -губење на косата, егзема и други кожни проблеми.

Па размислете околу конзумирањето на овој суплемент.

http://www.gladijatori.com/ultimate-nutrition-%D0%BEmega-3-1000-mg._p1074.html

Tyxo.bg counter