Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Демерара 500 гр.

Vitalia Демерара 500 гр.
Vitalia

Демерара 500 гр.

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Демерара 500 гр.

Нерафиниран светло кафeав шеќер во кристали

Кафеавиот шеќер Demerara sugar crystal на Виталиа потекнува од Јужна Африка, од островот Маурициус каде тропската климаи незагадената почва овозможуваат да се произведе најквалитетен нерафиниран шеќер во светот. ВИТАЛИА кафеавиот шеќер е произведен на едноставен начин, со цел да се задржи, а не да се одстрани, природната меласа на шеќерната трска.

Квалитетот на шеќерот се согледува преку концентрацијата на природна меласа во него. Токму во меласата се содржани сите хранливи состојки на шеќерната трска. Според тоа, колку што е шеќерот потемен (со потемна кафеава боја) толку неговата содржина на витамини и минерали е поголема. Тоа значи дека во белиот шеќер нема воопшто меласа, односно целосно се одстранети хранливите состојки важни за здрав организам. Со други зборови конзумирајќи бел шеќер внесувате само калории и ништо повеќе. Затоа секогаш кога имате потреба од засладување помислете на сопствениот избор. Наместо бел шеќер употребете кафеав нерафиниран шеќер од палетата на Виталиа со што ќе добиете не само вкусен туку и здрав оброк. 
Demerara sugar crystals е светло кафеав шеќер во кристали со карактеристичен вкус и арома. Можете да го користите како здрав и крцкав прелив на овошните салати, на тортите, или како засладувач на кафето и чајот.
Прифаќањето на здравиот начин на исхрана е можно. Целосното уживање во таа промена зависи само од Вас. Бидете убедени дека со заменувањето на белиот шеќер со кафеав не само што им нудите поздрава исхрана на своите најблиски туку и можност да се запознаат со нов вкус и арома својствени само за нерафинираниот шеќер. 


 Неколку вкусни рецепти со ВИТАЛИА КАФЕАВ НЕРАФИНИРАН ШЕЌЕР

Тајната на вкусното јадење лежи во квалитетот на состојките кои се користат во текот на подготовката. Шеќерот е една од најчесто применуваните состојки во јадењата, било да се тоа слатки или солени. Но дали белиот шеќер е најздравиот избор? Се разбира дека не. Ако сакате да користите состојка која ќе го заслади јадењето или напитоците, а истовремено ќе им даде повеќе арома и вкус тогаш изберете го нерафинираниот кафеав шеќер од шеќерната трска. И не само тоа. Тој дополнително ќе ја збогати нутритивната вредност на јадењето, а Вие ќе бидете поздрави и полни со енергија.
ПАЛАЧИНКА ТОРТА со темен кафеав шеќер Dark Muscovado
Потребно: 5 јајца, 2 ванила ќесички, 5 лажици брашно, 1/2л. млеко, 150гр. Темен кафеав шеќер Виталиа Dark Muscovado, 150гр. Мелени ореви или бадеми.
Се двои жолчката од јајцата и се меша со брашното и 1 ванила. Постепено му се додава млекото за да се добие густа смеса за палачинки. Посебно се матат белките за да се добие цврст снег. Во загреано подмачкано тавче се истура од смесата колку за една палачинка и се премачкува со 2 лажици од матените белки. Се пржи на тивко само од едната страна и се вади во плехче за торта. Додека е топла, палачинката се посипува со 1 лажица темен кафеав шеќер Dark Muscovado, 4 лажици мелени ореви и ванилата. На овој начин се редат до 7 палачинки со фил меѓу нив. Најгоре се премачкува со белката и се посипуваат мелени ореви и крцкав Демерара кафеав шеќер во кристали за декорација.
МИЛК ШЕИК од соино млеко и кафеав шеќер
Потребно: 2 лажици соино млеко во прав SoVita на Виталиа, 250мл. вода, 2 лажички светло кафеав шеќер Light Muscovado.
Сите состојки се ставаат во висока чаша и се мешаат со миксер блендер. По желба можете да додадете пасирана банана или друго овошје. Ќе бидете пријатно изненадени од прекрасниот вкус и арома на напитокот.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 100g

 

Енергетска Вpeдност

396кcal

Масти

0g

Натриум

3mg

Вкупни јаглехидрати

96g

Диетални влакна

0g

Калиум

80mg

Калциум

16mg

Магнезиум

6mg

Фосфор

2mg

Железо

0,3mg

Tyxo.bg counter