Whey Protein

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Диет Џем со Алое Вера 230 гр.

Vitalia Диет Џем со Алое Вера 230 гр.
Vitalia

Диет Џем со Алое Вера 230 гр.

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Диет Џем со Алое Вера 230 гр.

диет Џем со Алое Вера

Во денешно време, кога многу болести се актуелни, човекот станува се повеќе свесен за зачувување на своето здравје..

Дозволете си во својата исхрана да внесете овошје бидејќи содржи драгоцени флавоноиди и антиоксиданси кои се борат против многу болести и ја чуваат младоста. Овошјето е одлична природна и здрава храна која го регенерира организмот и го чисти од наталожените отровни материи.

ВИТАЛИА од својата богата палета Ви ги препорачува да ги пробате новите ДИЕТ џемови збогатени со алое вера. Подготвени се според традиционалниот рецепт од специјално одбрани свежи плодови на овошје од домашното поднебје. Засладени се со фруктоза - овошен шеќер кој е природно присутен во овошјето и поради тоа е лесно сварлив за нашиот организам. Диет џемот на ВИТАЛИА содржи 55% овошје. Изберете според сопствениот вкус: диет џем со вкус на кајсија, слива, праска или јагода. Диет џемот ги содржи сите хранливи состојки присутни во плодот и тоа:

Кајсијата содржи 482 мг. Калиум доволни да се намали ризикот од шлог за 40%. Содржи фосфор, магнезиум и провитамин А од каде потекнува бојата. Помага кај децата во раст, го подобрува видот и отпорноста спрема болестите. Добро е да се користи ако сте анемични и депресивни.

Сливата делува антибактериски и антивирусно. Ефикасна е и како лаксатив. Обилува со витамини, минерали, ензими и антоцијанини кои благотворно делуваат подобрувајќи ја острината на видот.

Праската е богата со бор кој ја зголемува мозочната активност и нивото на естроген во крвта кој пак спречува губиток на калциум и деминерализација на коските, а со тоа спречува остеопороза.

Јагодата е многу барана поради своите сочни, ароматични и освежува~ки плодови. Е лесно сварлива, а од витамини застапени се Ц, А, Б и Е како и минерали (K, P i Fe ), пектини, танини. Материите присутни во плодот се значајни за намалување на холестеролот во крвта, помагаат во релаксација на заморените мускули и влијаат на заздравување на рани. Диет џемовите на ВИТАЛИА покрај богатството на свежиот плод од овошјето се збогатени со алое вера кактус кој е исклучително лековито растение. Алоето во својот состав содржи доволно витамини ( А, Б, Ц, Е и фолна киселина), мукополисахариди, аминокиселини неопходни за синтеза на протеини, ензими (протеаза, амилаза, липаза). Алое верата има повеќекратно корисно дејство: го зајакнува имунитетот, помага во варење на храната, делува антибактериски и антивирусно и врши детоксификација на организмот. Токму затоа започнете го денот со оброк од житарици засладен со диет џем и почуствувајте го вкусот на природата. Ви го препорачуваме и како десерт во кој уживаат децата, спортистите, дијабетичарите и сите оние кои се грижат за сопственото здравје. Најдобро е да консумирате џемови произведени исклучително од свежо овошје. Само така ќе го почуствувате вистинскиот вкус и арома на овошјето и ќе бидете сигурни дека внесувате богатство од хранливи состојки.

NUTRITION FACTS

Serving size 15g

 

 

*Daily Value %

Calories

27кcal

 

Calories from Fat

0кcal

 

Total Fat

0g

0%

Saturated Fats

0g

 

Trans Fats

0g

 

Cholesterol

0g

 

Sodium

0,18mg

0%

Total Carbohydrate

0,7g

2,2%

Dietary Fiber

0,2g

0,8%

Sugars

6,4g

 

Protein

0,055g

 

Vitamin А

0,06mcg

 

Vitamin C

0mg

 

Calcium

0,2mg

 

Iron

0,3mg

 

 

Tyxo.bg counter