Optimum Nutrition Топачи на масти

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Нерафинирано Масло од Сусам 250 мл

Vitalia Нерафинирано Масло од Сусам 250 мл
Vitalia

Нерафинирано Масло од Сусам 250 мл

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Нерафинирано Масло од Сусам 250 мл

нерафинирано  МАСЛО ОД СУСАМ

Претставува мешавина од естри на глицерол со олеинска и линоленска киселина (омега 6 масни киселини) неопходни за раст и обнова на клетките, посебно за лица во периодот на раст.

Благодарение на високата содржина на витамин Е - природен антиоксиданс, сусамовото масло се користи за лекување на рани, против опстипација, против вишок на киселини во стомакот. Витаминот Е делува антиканцерогено, забавувајќи го процесот на стареење. Со втривање на сусамовото масло во кожата на главата, можете да го намалите и прекинете опаѓањето на косата. Маслото од сусам го спречува растот на малигниот меланом (рак на кожата) и размножувањето на малигни клетки кај рак на дебело црево. Употреба: Сусамовото масло може да се консумира 1-3 супени лажици на ден самостојно или додадено во салати, сосови, варива со што

ќе го подобрите квалитетот на храната заштитувајќи се на природен начин од покачени маснотии и холестерол. На тој начин истовремено го намалувате ризикот од артериосклероза и покачен крвен притисок.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 10g

 

 

*Дневни потреби %

Енергетска Вpeдност

81kcal

 

Енергетска Вредност од масти

81kcal

 

Масти

9g

14%

Заситени масти

1,3g

6,5%

"Транс" масти

7,7g

 

Холестерол

0g

 

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.

Tyxo.bg counter