Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Нерафинирано Масло од Тиква 250 мл

Vitalia Нерафинирано Масло од Тиква 250 мл
Vitalia

Нерафинирано Масло од Тиква 250 мл

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Нерафинирано Масло од Тиква 250 мл

НЕРАФИНИРАНО  МАСЛО ОД ТИКВА

Се добива со механичко пресување и филтрирање на маслото од семките, без хемиски додатоци со што се карактеризира со извонреден вкус и арома.

Има темно зелена боја, изразито специфичен вкус . Содржи висок процент на витамин Е и има антиоксидативно дејство.

Помага во лекување при заболување на простата кај мажите, проблеми со уретарните заболувања, го успорува процесот на артериосклероза, превенција на инфаркт и мозочен удар, го ублажува реуматоидниот артритис, ја намалува количината на холестерол и триглицериди во крвта, помага во спречување на заболувања на бубрези.

Поради големиот процент на еснцијалните омега 3 масни киселини ладно цеденото масло од тиквини семки го штити организмот од инфекции, го зајакнува имунолошкиот систем, срцето и крвните садови. Маслото од тиква дејствува стимулативно на целиот организам.

Употреба: може да се употребува 1-3 супени лажици самостојно или да се користи за подготовка на салати, преливи, или како додаток на варива. Се препорачува  во вегетаријанската и макробиотичката исхрана.

 

 

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 10g

 

 

*Дневни потреби %

Енергетска Вpeдност

81kcal

 

Енергетска Вредност од масти

81kcal

 

Масти

9g

14%

Заситени масти

2g

0%

"Транс" масти

0g

 

Холестерол

0g

 

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.

Tyxo.bg counter