Optimum Nutrition : Специјални формули

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Нетрафинирано Масло од Лен 250 мл

Vitalia Нетрафинирано Масло од Лен 250 мл
Vitalia

Нетрафинирано Масло од Лен 250 мл

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Нетрафинирано Масло од Лен 250 мл

НЕРАФИНИрАНО  МАСЛО ОД ЛЕН

Претставува природен и здрав производ со извонреден вкус и арома, добиен со ладно цедење на зрели семки од лен.

Се одликува со голема хранливост и лековитост. Ленот е најдобар извор на омега 3 масни киселини.Содржи антиоксиданси и корисни диетални влакна. Го намалува холестеролот, помага во превенција од срцеви заболувања и дијабетес.

Употреба: 1-3 супени лажици самостојно или како додаток во салати, сосови или варива.

 

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 14g

 

 

*Дневни потреби %

Енергетска Вpeдност

130kcal

 

Енергетска Вредност од масти

130kcal

 

Масти

14g

22%

Заситени масти

1,5g

6%

"Транс" масти

0g

 

Полинезаситени масти

10g

 

Мононезаситени

3g

 

Омега-3 (АЛА)

8g

615%

Омега-6 (ЛА)

2g

 

Омега-9 (ОА)

3g

 

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.

Tyxo.bg counter