Optimum Nutrition  Витамини и минерали

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Сончогледово семе 100 гр

Vitalia Сончогледово семе 100 гр
Vitalia

Сончогледово семе 100 гр

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Сончогледово семе 100 гр

СОНЧОГЛЕДОВО СЕМЕ

Содржат целулозни влакна, големо количество на витамин А, витамини од Б групата и витамин Е (50мг./100гр.) кој е добар антиоксиданс.

Од минерали содржат: калциум, фосфор, магнезиум, натриум, калиум и железо. Во својот состав содржат: 64% полинезаситени масни киселини како што е линолната киселина (омега 6), кои се потребни за раст и обнова на клетките, заштита на организмот од холестерол со намалување и одстранување од артериите; 24% мононезаситени масни киселини кои помагаат да се зголеми добриот ХДЛ холестерол а да се намали лошиот ЛДЛ во крвта; 12% заситени масни киселини кои служат како извор на енергија.
Семето прелиено со вода се користи за подобрување на работата на бубрезите и ублажување на воспаленијата на мочните канали. Исто така овие семки се корисни и против кашлица и главоболка. Заедно со производите од соја можат да ги задоволат дневните потреби за протеини кај вегетаријанците.
Употреба: сирови или сомелени сончогледовите семки на Виталиа можете да ги користите за појадок во оброк од житни снегулки или мусли. Додадете ги во билни зачини и употребете ги како прелив за пица и печени јадења. Целите семки можете да ги додадете како декорација во печивата.

 

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 30g

 

 

*Дневни потреби %

Енергетска Вpeдност

173кcal

 

Енергетска Вредност од масти

127кcal

 

Масти

14,1g

21,7%

Заситени масти

4,3g

 

"Транс" масти

9,8g

 

Холестерол

0g

 

Натриум

11,7mg

0,5%

Вкупни јаглехидрати

4,5g

1,5%

Диетални влакна

1,17g

4,7%

Протеини

7,2g

 

Витамин А

25,2mcg

 

Витамин C

0mg

 

Калциум

37,5mg

 

Железо

2,34mg

 

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.

 

СОНЧОГЛЕД

Сончогледот спаѓа во маслодајните растенија, чија главна намена е добивање на масло за јадење. Меѓутоа помалку познато е дека во некои земји во светот се користат жолтите јазичести листови од цветот и крупните листови за правење на народни лекови. Листовите се употребуваат како горко средство кое го поттикнува апетитот, а цветовите се додаваат на разни билни чаеви.  
Сончогледовото семе е богато со витамини  (Д, Е, Ф),  нијацин, незаситени масни киселини, минерали (фосфор, калциум, магнезиум, цинк, натриум). Има поволно влијание врз видот и е најбогат извор  на витаминот Е. Го олеснува варењето, ги отстранува стомачните тегоби и го стимулира исфрлањето на штетните материи од организмот.
Од сончогледовото семе со екстракција се добива сончогледово масло, а од брашното што останува, помешано со пченичното брашно се добива многу вкусен леб.
Од големо значење за здравјето на човекот е исфрлувањето на обичното рафинирано масло од секојдневната исхрана и негова замена со ладно цедено масло кое во себе ги има задржано сите највредни состојки на сончогледовото зрно (хранливоста и лековитоста).

Tyxo.bg counter