Optimum Nutrition Топачи на масти

Пазарска количка

производи:0 бр.

Општа сума 0.00 MKD

Vitalia Спирулина Натурал - Таблети 200 таблети

Vitalia Спирулина Натурал - Таблети 200 таблети
Vitalia

Спирулина Натурал - Таблети 200 таблети

нема во моментот

Информација за производот: Vitalia Спирулина Натурал - Таблети 200 таблети

Спирулината е модро-зелена алга со извонредна комбинација на Б- керотин, белковини, хлорофил, Б-витамини, ензими, минерали, Гамалиноленска  киселина.

Претставува супер храна за сите оние кои претпочитаат целосен природен додаток со концентриран профил.

Спирулина - натурал има највисока застапеност на протеини од било која друга храна ( 65 % ). Во својата структура ги содржи сите есенцијални амино киселини во идеален сооднос. Спирулина - натурал како и мајчиното млеко содржи доволно количини на линоленска киселина, важен учесник во регулирање на хормонскиот систем на организмот. Таа има природни антифламаторни својства и делува превентивно против разни воспалителни процеси. Ги обновува мозочните клетки оштетени од алкохол и дрога. Таа содржи антиоксидирачки комплекс од најмалку 10 каротеноиди. Оваа смеса од каротеноиди и ксантофили позитивно делува на различни места во организмот, во синергизам со другите витамини, минерали и фитонутритиенти. Ваквата комбинација содржана во Спирулината - натурал има поголем ефект одколку синтетичките препарати со Б-каротен. Таа е најголем извор на Б-12 кој е неопходен за оформување на црвените крвни клетки. Една кафена лажичка од спирулина - натурал содржи големо количество B-1 (гиамин), кој учествува во функција на нервните клетки, витамин Б-2 (рибофлавин),кој учествува во енергетскиот метаболизам на јаглехидратите и протеините и ниацин потребен за правилна функција на нервниот систем и синтеза на сексуалните хормони.

Спирулина-натурал е најдобар природен извор на железо со 10 пати поголема застапеност од било која друга храна што ја употребуваме во секојдневната исхрана. Ова железо двојно повеќе се апсорбира за разлика од класичните синтетички препарати.

Спирулина-натурал содржи двојно повеќе ензими кои се катализатори на хемиските процеси. Еден од нив е супероксид дисмутаза кој игра важна улога во врзувањето на слободните радикали со што се забавува процесот на стареење. Таа е природен извор на протеини, без маснотии и холестерол, кој го спречува чувството на глад бидејќи ја надополнува потребата на организмот за хранливи материи. Претставува производ со голема моќ на прочистување бидејќи ги истиснува токсините од ткивата на лимфата и ги нормализира органите за варење. Нејзиното секојдневно консумирање ќе Ви помогне во намалувањетио и одржувањето на телесната тежина, а истовремено ја задржувате виткоста и свежината на телото.

Спирулина-натурал е одлична за луѓе кои долго и напорно тренираат. Таа обезбедува протеини кои лесно се разградуваат, а не содржат непотребни маснотии. Погодна е за консумирање пред натпревари бидејќи дава големо количество енергија и сила. Ако се користи пред јадење таа го задоволува апетитот и ја намалува потребата за внесување непотребни калории со што телесната тежина на спортистот се одржува на саканата вредност.

Употреба:

Бидејќи содржи 100% чиста спирулина без хемиски додатоци нема ограничувања во поглед на количината која може да се конзумира. Спирулина-натурал прашок може да се измеша во сок, овошје или да се додаде во варива. Нуди брзо акумулирање на енергија и хранливост и може да служи за освежување меѓу оброци или како замена за цел оброк. Препорачлива дневна доза: 1-2 кафени лажици.

Предности на Спирулина-натурал:

-   Органски производ без пестициди

-   Принцип на брзо сушење за одржување на највисока содржина на хранливи материи

-   Исхрана на спирулината со чисти минерални материи

-   Континуирано свежо жнеење

-   Стаклена еколошка амбалажа за одржување на квалитетот

Употреба: 1 тбс. спирулина во прав или 6 спирулина таблети ( 3 по 2 таблети ) дневно.

 

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Пресметките се однесуваат на 3g

 

Енергетска Вpeдност

14kcal

Енергетска Вредност од масти

0kcal

Масти

0g

Холестерол

0g

Протеини

1,56g

Витамин А

690units

Витамин Б2

0,105mg

Витамин Б6

43,3mg

Витамин Б12

9,6mcg

Витамин К

4,5mcg

Железо

4,5 mg

Магнезиум

12mg

Цинк

0,09mg

Селен

2mcg

Хром

8,4mcg

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од вВашите дневни потреби.

Состав:

NUTRITION FACTS

Serving size 3g

 

Calories

14кcal

Calories from Fat

0кcal

Total Fat

0g

Cholesterol

0g

Protein

1,56g

Vitamin А

690units

Vitamin B2

0,105mg

Vitamin B6

43,3mg

Vitamin B12

9,6mcg

Vitamin К

4,5 mcg

Iron

4,5 mg

Magnesium

12 mg

Zinc

0,09 mg

Selen

2 mcg

Chrom

8,4 mcg

Tyxo.bg counter